Enoturystyka w Małopolsce. Zmysłowa podróż przez winnice, smaki i tradycje

Widok na winorośle w winnicy w miejscowości Janowice. Dookoła winnicy znajdują się lasy, a w oddali na tle zachodzącego słońca wzgórza.
Enoturystyka to dynamicznie rozwijająca się forma turystyki, która łączy zamiłowanie do podróżowania z pasją do lokalności. W Polsce prężnie działają winiarskie regiony, a jednym z największych jest Małopolska! Południe kraju słynęło kiedyś z bardzo bogatej tradycji winiarskiej, która odradza się w przepięknym stylu, a enoturystyka zyskuje coraz większą popularność. Dzięki rodzinnym winnicom oraz malowniczym krajobrazom, Małopolski Szlak Winny staje się obowiązkowym punktem na mapie każdego wielbiciela dobrych smaków i pięknych widoków!

Małopolski Szlak Winny – wyjątkowa podróż przez region

Małopolski Szlak Winny to trasa, która obejmuje ponad 60 winnic gęsto rozsianych po całym regionie. Od Krakowa, przez Beskidy, aż po Pieniny możecie wędrować śladem ciekawych ludzi, lokalnych tradycji i niesamowitych opowieści, a Waszymi przewodnikami będą zmysły, bo to one w poznawaniu wina odgrywają najważniejszą rolę. Małopolski Szlak Winny jest idealnym sposobem na odkrycie zarówno regionalnych win, jak i przepięknych małopolskich krajobrazów. Wina produkowane w Małopolsce charakteryzują się wyjątkowym smakiem, wynikającym z unikalnych warunków klimatycznych i glebowych.

Co można robić na Małopolskim Szlaku Winnym?

Idzie jesień, a to najlepszy czas na poznawanie tradycji winiarskich w Małopolsce!  Co można robić na Małopolskim Szlaku Winnic? Doświadczać! Na początek można umówić się na degustacje lokalnych trunków i produktów. Praktycznie każda winnica na szlaku oferuje degustacje, gdzie przy suto zastawionym regionalnymi smakami stole, dowiecie się o procesie produkcji win, poznacie różnice między poszczególnymi szczepami, a także posłuchacie pełnych pasji opowieści gospodarzy.

Po takiej degustacji czas na spacer? Idealnie się składa, bo na Małopolskim Szlaku Winnym można także ruszyć na zwiedzanie. Większość małopolskich winnic ulokowana jest w tak pięknych miejscach, że człowiek chce tylko siedzieć i gapić się na rzędy winorośli, majaczące w tle wzgórza, góry i ciągnące się po horyzont pola uprawne. A pomyślcie sobie, co to będzie, gdy jesień zacznie malować to wszystko kolorami! Przecież to brzmi jak przepis na bajkowy czas! Polecamy Wam sprawdzić winnice w okolicach Jeziora Rożnowskiego, na Pogórzu Ciężkowickim i Pogórzu Karpackim w okolicach Tarnowa. Dech w piersiach zaparty – gwarantujemy!

Dla spragnionych wrażeń kulturalnych też znajdzie się propozycja! Niektóre winnice organizują specjalne wydarzenia, takie jak koncerty, kolacje degustacyjne z regionalną kuchnią, warsztaty malarskie, kina plenerowe, a także Dni Otwarte, w których możecie podglądnąć pracę winiarzy od kuchni. Aby nic Wam nie uciekło, możecie zaplanować sobie kilkudniowy wyjazd, odwiedzając kilka winnic i dodatkowo korzystać z lokalnych atrakcji turystycznych. Wiele winnic oferuje również możliwość noclegu, a są to tak przytulne i piękne noclegi, że koniecznie musicie chociaż raz spróbować!

Śledźcie koniecznie aktualności z Małopolskiego Szlaku Winnego i sprawdzajcie, na jakie winno-niewinne aktywności możecie ruszyć w teren!

 

A teraz nie lada gratka dla rowerzystów! Jeśli macie ochotę, możecie wskoczyć na rower i przejechać na dwóch kółkach ten malowniczy szlak. Podzielony na kilkanaście odcinków i tras ciągnie się przez najpiękniejsze tereny Małopolski. Niektóre winnice przygotowały MPR (Miejsca Przyjazne Rowerzystom), gdzie w otoczeniu winorośli można odsapnąć przed kolejną jazdą. 22 trasy rowerowe wśród cudów i zapachów natury? Chyba właśnie zrobiliśmy Wam plan na winiarską przygodę!

Małopolski Szlak Winny zapewni Wam niezapomniane wrażenia, pozwoli poznać historię polskiego winiarstwa i wprowadzi Was w świat lokalnych tradycji – nawet nie ma co się zastanawiać tylko jechać!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Related Assets