Cmentarz wojenny numer 171 Łowczówek - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 171 Łowczówek

Cmentarz wojenny numer 171 Łowczówek

Kilkadziesiąt mogił z I Wojny Światowej ustawionych w rzędach, z metalowymi krzyżami na betonowych słupkach. Na złączeniach ramion krzyży tabliczki z napisami. Środkiem biegnie alejka do kaplicy z czterema grubymi filarami na rogach i ze stromym dachem, z krzyżem w szczycie. Drzwi duże, z łukiem. Wzdłuż alejki niskie żywopłoty. Wokół cmentarza wysokie drzewa i mur z kamieni. Za nim drzewa w barwach jesiennych. U góry mgliste niebo.

33-171 Łowczówek Region turystyczny: Tarnów i okolice

Najbardziej znany obiekt VI tarnowskiego okręgu cmentarnego zaprojektowali Siegfried Heller i Heinrich Scholz.

Nekropolia ogrodzona jest kamiennym murem nakrytym gontowym daszkiem. Element centralny założenia stanowi murowana kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z ołtarzem w środku. Budowla powstała na planie prostokąta z absydą, a jej dach zdobi sygnaturka z łacińskim krzyżem na szczycie. Groby przed kaplicą rozmieszczono w rzędach prostopadłych do ścieżki biegnącej środkiem pola cmentarnego, natomiast mogiły znajdujące się za kaplicą są rozmieszczone wachlarzowato w półkolach.

W dolnej części cmentarza spoczywają legioniści polscy i żołnierze austriaccy polegli w 1914 roku, zaś w górnej Austriacy i Rosjanie zmarli w 1915 roku. Na grobach znajduje się pięć rodzajów krzyży, między innymi typowe krzyże żeliwne projektu Jana Szczepkowskiego z tabliczkami na skrzyżowaniu ramion.

Nekropolia na górze Kopaliny to miejsce pochówku 113 spośród 128 poległych w bitwie pod Łowczówkiem żołnierzy z 1. i 5. Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich. Bitwa ta, stoczona w dniach 22–25 grudnia 1914 roku, była jednym z epizodów rosyjskiej ofensywy „bożonarodzeniowej”. Spoczywa tu także 159 innych żołnierzy austro-węgierskich i 239 rosyjskich (głównie Polaków z zaboru rosyjskiego).

Przy murze z prawej strony kaplicy jest grób, w którym złożono przywiezione tu w 1984 r., z Anglii prochy gen. Gustawa Łowczowskiego herbu Gryf. Walczył on w bitwie pod Łowczówkiem w 2. batalionie 5 pułku Legionów Polskich. W pobliżu kaplicy, po jej lewej stronie, znajduje się pamiątkowy kamień, na którym w 50. rocznicę bitwy pod Łowczówkiem umieszczono tablicą pamiątkową. Ufundowali ją koledzy pochowanych tutaj legionistów. 


Powiązane treści